Prezidentka prijala rektorov a predstaviteľov SAVPrezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v piatok 17. januára 2020 slovenských rektorov a predstaviteľov Slovenskej akadémie vied. Na novoročnom stretnutí v Prezidentskom paláci sa zúčastnil aj prof. MUDr. Peter Šimko, CSc.

Podľa Zuzany Čaputovej naša krajina naliehavo potrebuje, aby sa naše univerzity a vysoké školy stali miestom, kde sa bude novým, efektívnejším  spôsobom zhodnocovať intelektuálny a kultúrny potenciál našej vlasti. "Excelentnosť v slovenských podmienkach by okrem nových poznatkov, novej úrovne vzdelanosti mala priniesť aj ďalšiu zásadnú zmenu, ktorú republika potrebuje – musíme spomaliť a zastaviť veľký odliv mladých talentov zo Slovenska na zahraničné vysoké školy a do zahraničia. Náš problém nespočíva v tom, že študenti odchádzajú na kratší či dlhší pobyt v zahraničí, lebo ten môže byť pre nich v mnohých ohľadoch veľmi prínosný. Problém je, že len malá časť z nich sa potom na Slovensko vráti. Všetci vieme, že je len jeden spôsob, akým môžeme tento trend zastaviť a zvrátiť. Naše vedecké talenty potrebujú možnosť získať nielen kvalitné vzdelanie, ale aj perspektívu vedeckej sebarealizácie doma, aby nemuseli nikam odchádzať," uvádza sa v tlačovej správe prezidentskej kancelárie. 


Prezidentka Slovenskej republiky poďakovala za obrovské množstvo práce, ktorú vysoké školy a akadémia vied v uplynulom období vykonali pre našu spoločnosť, pre rozvoj vedeckého potenciálu a celkový rozvoj vzdelanosti a kultúrnosti nášho obyvateľstva.

Žiadny moderný štát sa podľa nej nemôže rozvíjať bez rozvoja vedy a vzdelanosti, preto je životne nevyhnutné, aby na Slovensku vznikali centrá vzdelávacej a vedeckej excelentnosti, a to v oveľa väčšej miere, ako doteraz.
Ako ďalej uviedla, z pozície prezidentky nemôže sľúbiť ani vyšší príspevok zo štátneho rozpočtu, ani krajšie a lepšie vybavené vedecké parky. „Zato môžem zodpovedne prisľúbiť, že urobím, čo je v mojich silách, aby sa prestíž vedy a spoločenské uznanie pre vedcov zvyšovalo. Budem brániť slobodu vedeckého bádania a budem pestovať a posilňovať úctu k faktom a dôveru spoločnosti k vedeckej racionalite,“ dodala Čaputová.

 

                

 © Copyright 2010 Slovenská zdravotnícka univerzita v BratislavePosledná aktualizácia: 15.01.2021