Mamičky zo Slovenska sa môžu zúčastniť monitoringu materského mlieka, ktorú na Slovensku koordinuje Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Environmentálny program Organizácie spojených národov (UNEP) stoja za naliehavým tlakom na znižovanie perzistentných organických znečisťujúcich látok (POPs) v životnom prostredí a v ľudskej populácii. Nakoľko je účinný, pomôže odhaliť celosvetová štúdia zisťovania obsahu týchto látok v materskom mlieku.
Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave (SZU) organizuje v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Banskej Bystrici a Katedry zoológie a antropológie Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa v podmienkach SR biomonitoring materského mlieka.
Mamičky zo Slovenska sa môžu zúčastniť tejto štúdie, do ktorej sa už začal realizovať nábor a zber mlieka potrvá do konca septembra 2019.
Po súhlase s účasťou na štúdii podpíše matka informovaný súhlas, vyplní s pracovníkom štúdie dotazník a nazbiera približne 50 ml svojho materského mlieka.
Do štúdie môže byť zaradená žena, ak:
- je prvorodička
- je zdravá a má zdravé dieťa
- nemá viac ako 30 rokov
- môže mlieko nazbierať v 3 - 8 týždni po pôrode
- dojčí iba jedno dieťa (nie dvojičky)
- žije v Slovenskej republike posledných 10 rokov
- nemá bydlisko v špecificky znečistenom regióne (napríklad v takom, kde sa v minulosti vyrábali PCB a pod.)
Kontakty pre záujemkyne:
lubica.murinova@szu.sk
milada.estokova@uvzsr.sk
Detekcia POPs v materskom mlieku matiek zo Slovenska prispeje k ochrane životného prostredia, bezpečnosti potravín a v konečnom dôsledku k zlepšeniu zdravia obyvateľstva. Výsledky biomonitoringu napomôžu plneniu hlavného cieľa Štokholmského dohovoru, ktorým je znižovanie množstva nebezpečných chemických látok v životnom prostredí a v ľudskej populácii.