Ústav patologickej anatómie SZU / bývalá Katedra patologickej anatómie/ začal písať svoju históriu začiatkom 50-tych rokov v Slovenskom ústave pre doškoľovanie lekárov s prevádzkou na anatomickom oddelení OÚNZ v Trenčíne.
V súčasnosti , začlenený do Fakulty zdravotníckych špecializačných štúdií Slovenskej zdravotníckej univerzity, sa Ústav patologickej anatómie aktívne zúčastňuje pedagogických aktivít Univerzity prednáškovou činnosťou jednotlivých členov svojho lektorského zboru, ako aj organizovaním školiacich, tématických kurzov a rôznych odborných vzdelávacích aktivít.
Ústav patologickej anatómie sa zúčastňuje:
1. Pregraduálneho vzdelávania študentov denného ako aj externého štúdia SZU / všeobecné lekárstvo, verejné zdravotníctvo, fyzioterapia, urgentná zdravotnícka starostlivosť, ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia /, kde so svojim lektorským zborom pokrýva teoretickú a praktickú výučbu v celej oblasti patologickej anatómie.
2. Postgraduálneho vzdelávanie lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov a pomaturitného vzdelávania laborantov v špecializačných programoch pre nasledujúce špecializačné odbory:
- Patologická anatómia pre kategóriu lekár
- Vyšetrovacie metódy v histopatológii pre kategóriu zdravotnícky laborant
- Vyšetrovacie metódy v klinickej cytológii pre kategóriou zdravotnícky laborant
3. Sústavného kontinuálneho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov každoročným organizovaním odborných bioptických seminárov, sklíčkových seminárov, dní spoločnosti pre dermatopatológov a gynekopatológov, zjazdov patológov a odbornej konferencie patologických a cytologických laborantov ako aj bilaterálnych cytologických sympózií.
Vzdelávacie a školiace aktivity Ústavu patologickej anatómie SZU sa vykonávajú v priestoroch budovy Slovenskej zdravotníckej univerzity a na špecializovaných úsekoch v laboratóriách imunohistochémie, molekulovej biológie a elektrónovej mikroskopie na pôde súkromnej spoločnosti Cytopathos, spol. s r.o. v Bratislave - táto spoločnosť vznikla v roku 2006 ako nástupnícka organizácia na báze Ústavu patológie FN Bratislava- Kramáre, ktorý bol niekoľko desaťročí výukovou bázou odboru patologická anatómia - jednak na Limbovej ul. 5 a Višňovej ul. 7/A.
Spoločnosť Cytopathos je jediným komplexne akreditovaným pracoviskom na Slovensku/ akreditáciu získalo pracovisko v roku 2007/, patrí medzi najväčšie biopticko- cytologické pracoviská na Slovensku a zároveň je najväčším skrínigovým pracoviskom orgánovo špecifických a orgánovo nešpecifických autoprotilátok pri diagnostike autoimunitných ochorení. V roku 2010 bolo pracovisko ocenené v oblasti poskytovania bioptických a cytologických diagnostických služieb zlatou medialou kvality " Slovak Gold ".
Bližšie komplexné informácie o spoločnosti Cytopathos s r.o., sa nachádzajú na webovej stránke www.cytopathos.sk.
Detailné informácie ohľadom vzdelávacích aktivít ako aj náplne špecializačných programov v odbore patologická antómia, cytológia a histopatológia pre jednotlivé kategórie pracovníkov sa nachádzajú v jednoltivých sekciách tejto webovej stránky .
Členovia Ústavu patologickej anatómie sa venujú, okrem pedagogickej a prednáškovej, aj publikačnej a vedeckej činnosti. Svojou bohatou publikačnou činnsoťou prispievajú do domácich ale aj zahraničných odborných publikácií a monografií. Spolupracujú s viacerými zahraničnými patologickými pracoviskami. Najužšiu spoluprácu majú s najväčším biopticko- cytologickým pracoviskom v ČR - Bioptická laboratoř s.r.o.
Prednosta Ústavu patologickej anatómie SZU, a súčasne aj riaditeľ spoločnosti Cytopathos, s r.o., doc. MUDr. Dušan Daniš, Csc. je členom redakčnej rady Československej patológie a Lekárskeho obzoru, viceprezidentom Výboru spoločnosti patológov SLS a členom výboru gastroenterologickej spoločnosti pre IBD.
Prílohy :
Otázky - Patologická anatómia
|